Акваріумні рослини, переваги та недоліки

 • 16 июля 2020 12:30:38
 • Отзывы :0
 • Просмотров: 379
 • 0

Акваріум будь-якого розміру особливо гарний і мальовничий, якщо його доповнити водоростями. Водна флора не тільки прикрашає акваріум, але й покращує його стан — поглинає азот, перешкоджає розмноженню шкідливих водоростей, насичує киснем. Однак вона значно додає роботи аквариумісту. Чи варто висаджувати рослинність в своєму підводному царстві?

Які бувають акваріумні рослини

Рослини для акваріума походять від дикорослих прибережних і болотних видів флори, пристосованих для акваріума. Велика їх частина «родом» з тропічних водойм, де їх вирощують штучно.

Важливо: акваріумні рослини та водорості — не одне й те саме. Рослини призначаються для прісноводних акваріумів і відносяться до відділів мохів, папоротевих і квіткових. Водорості здебільшого шкідники — вони швидко розмножуються, забруднюють акваріум.

Рослини умовно діляться на такі групи:

 1. Грунтопокривні. Це низькорослі рослини переднього плану, які утворюють красиві «килимки» на грунті, в основному не мають повітряної форми.
 2. Розеткові. Поширена група, відрізняються великими «розетками» з листя. Створюють гарні композиції в центральній частині акваріума.
 3. Довголисті розеткові. Відрізняються довгим листям у вигляді стрічок. Висаджуються на задньому плані, створюють гарну щільну «стіну».
 4. Довгостебельні. Велика група акваріумних рослин заднього плану з довгими вертикальними стеблами, листям різної форми та кольору.
 5. Прикріплювальні. Ростуть на прикрасах акваріума — скелях, каменях.
 6. Плаваючі. Не мають коренів, плавають у водній товщі або на поверхні. Застосовуються для оформлення затінених ділянок.
 7. Напівводні прибережні. Рослини, які здатні підніматися над поверхнею води, але не мають повітряної форми. Використовуються найчастіше в палюдаріумах.

Окремо виділяються печіночники та мохи, здатні кріпитися до каменя корінням або стелитися по субстрату. Створюють мальовничу подушку на дні акваріума.

Переваги та недоліки акваріумних рослин

Без водної флори складно уявити сучасний стильний акваріум. Різні форми, розміри та відтінки дозволяють створити декор, що підкреслює красу рибок.

Рослини — відмінний природний «насос»: вони беруть участь в обміні речовин, виділяють кисень і поглинають вуглекислий газ. Також вони поглинають органіку та не органіку, що виділяється рибами та відмираючими рослинами. Рослини перетворюють ці речовини на «паливо» для власного зростання та розвитку.

Засвоєння речовин, розчинених у воді, дозволяє очистити акваріум від сміття, з яким може не впоратися фільтр. Таким чином, акваріумну флору можна назвати природним насосом, що не вимагає витрат енергії та здатен нормалізувати мікроклімат у штучній водоймі.


Водні насадження служать природним укриттям для риб. Особливо ця властивість корисна рибам, що ведуть потайний спосіб життя, молодняку та самкам, які ховаються від агресивних особин. Багато риб використовують рослинні зарості для метання ікри та будівництва гнізда для майбутнього потомства.

Рослинність сигналізує про те, що в акваріумі щось не так. За кольором і станом листя та стебел можна визначити наявність у воді токсинів і сторонніх домішок, брак світла, вуглекислого газу й так далі.

Тепер поговоримо про недоліки. Рослини в акваріумі будуть здоровими тільки при дотриманні певних умов. Ці умови цілком здійсненні, але можуть знадобитися витрати на підгодівлю, обробку та лікування

Рослини дуже швидко розростаються. Щоб цього не сталося, висаджуйте їх в окрему ємність для обмеження доступу до живильних речовин.

У рослинах іноді заводяться грибки та шкідливі для риб бактерії. Рецепт порятунку — регулярна хімобробка.

Рослини вимагають часу та уваги. Щоб створити гарний збалансований природний декор, потрібні знання та навички.

Як впоратися з труднощами

Висаджувати акваріумні рослини не обов'язково, але якщо ви хочете створити гарну композицію, ознайомтеся з цими лайфхаками.

Підбирайте рослини та рибок зі схожими умовами проживання — складом і температурою води, потребою в освітленні. Отримати інформацію та пораду можна на спеціалізованих форумах і сайтах.

Вибирайте рослини, які не потребують складного догляду. Зверніть увагу на невибагливих представників флори:

 1. Анубіас. Тіньовитривала рослина. Рекомендується не висаджувати її в грунт, а закріплювати на декораціях. Жорстке листя не бояться атак цихлід і золотих рибок.
 2. Амбулію. Велика рослина, що утворює густі зарості. Добре очищає воду від забруднень. Висаджується в грунт. Боїться рослиноїдних риб.
 3. Валліснерія. Гарний кущ з довгими стрічками-листям, може бути декором і на задньому, і на передньому плані. Висаджується в грунт, потребує регулярного проріджування. Боїться риючих риб.
 4. Гигрофіла. Швидкоросла витривала рослина з довгим листям. Висаджується в грунт на задньому плані, потребує проріджування. Не вимагає подачі СО2.
 5. Індійська папороть. Дуже невибаглива витончена рослина для переднього плану. Висаджується в грунт, не боїться коливань температури.
 6. Кладофора. Незвичайна куляста рослина, дуже витривала. Не любить високі температури та брудну воду з плаваючою органікою. Служить біофільтром.
 7. Річчія. Печінковий мох, з якого можна створювати яскраві «плавучі острови» біля поверхні води. Вимагає багато світла й чистої води. Використовується в декоративних і нерестових акваріумах.
 8. Роголистник. Дуже стійка рослина без коріння. Через швидке зростання підходить для настройки біорівноваги акваріума. Хороший фільтр від азотистих сполук.
 9. Елодея. Також використовується для настройки біорівноваги. Служить укриттям для риб, фільтрує воду від забруднень. Може існувати без ґрунту. Потребує регулярного проріджування.
 10. Яванський мох. Швидкоросла донна рослина з красивою ажурною «кроною». Використовується в декоративних і нерестових акваріумах. Може існувати без висаджування в грунт. Любить чисту воду.

Важливо: не перевантажуйте акваріум. Для його мешканців важлива наявність вільного місця.

 
 
Свіжі записи з нашого блогу
Топ-10 павуків для домашнього утримання
 • 05 января 2021 14:52:38
 • Отзывов: 0
 • Просмотров: 14
  Топ-10 кішок для літніх людей
  • 30 декабря 2020 11:30:20
  • Отзывов: 0
  • Просмотров: 23
   Чому кішки нявкають, і як з ними спілкуватися?
   • 23 декабря 2020 21:41:52
   • Отзывов: 0
   • Просмотров: 35
    Топ-10 собак для літніх людей
    • 17 декабря 2020 21:26:44
    • Отзывов: 0
    • Просмотров: 41
     Як утримувати вдома річкових риб
     • 11 декабря 2020 09:25:00
     • Отзывов: 0
     • Просмотров: 78
      Яких геконів можна утримувати вдома?
      • 06 декабря 2020 11:38:00
      • Отзывов: 0
      • Просмотров: 68
       Як забезпечити взимку тепло в квартирі для вихованців
       • 01 декабря 2020 14:33:23
       • Отзывов: 0
       • Просмотров: 70