Які рибки можна тримати в одному акваріумі

 • 12 марта 2019 13:24:35
 • Просмотров: 853

Хочете яскравий і незвичайний акваріум? Його постояльців доведеться ретельно підбирати не тільки за забарвленням, але і за сумісністю. Інакше хижі вихованці поласують беззахисними сусідами. Як правильно розрахувати сумісність і поселити рибок з правильними компаньйонами?

Критерії сумісності

У вас новий акваріум, чи хочеться додати мешканців до вже наявних рибок? Спочатку потрібно зробити первинний підбір - визначити породи риб, які можуть уживатися між собою. Вибирати сумісних вихованців рекомендується за:

 • сімейством/загоном/підрядом (бажано максимально близька «спорідненість»);
 • розміром («подружити» рибок різних габаритів можна, але доведеться ретельно відбирати за іншими параметрами);
 • умов утримання (температурі і кислотності води, потреби в рослинах, заміні води, грунті, укриттях, освітленні і т.д.).

Якщо майбутні вихованці збігаються хоча б за однією ознакою, ймовірність успіху досить висока, і чим більше таких збігів, тим краще.

9 принципів підбору риб

Досвідчені акваріумісти наводять кілька простих правил підбору, завдяки яким всі мешканці акваріума отримають ідеальних неконфліктних сусідів. Переходячи до другої стадії підбору, ви повинні звернути увагу на:

 • ступінь сумісності (може бути відсутньою, частковою або повною);
 • стан здоров'я (всі риби повинні бути яскравими, бадьорими, зі здоровою лускою і хорошим апетитом);
 • агресивність (навіть серед мирних порід, наприклад, гурамі, зустрічаються особини з поганим характером);
 • характер (швидкі рибки уживаються з швидкими, малорухливі - з такими ж «ледарями»);
 • особливості розмноження (є породи, які дуже агресивно захищають своє потомство);
 • особливості існування («гаремним» вихованцям на одного самця потрібні 2-3 самки або навпаки, а бувають риби-«однолюби» або взагалі одинаки);
 • шар проживання (рибки можуть віддавати перевагу плаванню при дні, в середньому шарі або в самому верху акваріума, компонуйте їх так, щоб вони не заважали одне одному);
 • комфортні умови проживання (температурний режим, жорсткість води та інше повинні збігатися, щоб всім мешканцям акваріума було зручно);
 • особливості розмірів (великих хижаків потрібно тримати з великими ж рибами, наприклад, неона не можна підсаджувати до гуппі, а скалярій - до неону).

Важливо: уважно вивчіть винятки! Наприклад, гуппі і мечоносці відносяться до пецилієвих, практично збігаються за розмірами і відповідними умовами. Однак породи незлагідні - в акваріумі, населеному гуппі і мечоносцями, часто трапляються бійки. Причому перемагають мечоносці, обкушуючи дрібнішим за них гуппі плавці. Мечоносці при цьому сумісні з ціхлідовими скаляріями, хоча вони різні за розміром і належать до різних сімейств. Тому перед вибором рибок бажано шукати інформацію в мережі саме вказуючи конкретні породи, або ж радитися з досвідченими фахівцями.


Помилки, які вбивають ваших рибок

При поєднанні різних риб врахуйте головні помилки недосвідчених акваріумістів:

 1. Перенаселеність. Якщо в ємності місця не вистачає, то боротися всередині популяції будуть навіть абсолютно мирні вихованці.
 2. Суперечливі умови утримання. Наприклад, донні рибки аквантофтальмуси проводять багато часу, закопавшись в грунті, тому крупний грунт їм протипоказаний - вони об нього травмуються.
 3. Відсутність зонування. Рибок можна відокремлювати одна від одної укриттями і рослинами.
 4. Неналежні умови утримання теж приведуть до боїв і загибелі рибок.

Важливо: якщо хочеться милуватися не надто сумісними рибками, висаджуйте їх в акваріум мальками і в один момент. Це дасть їм можливість звикнути одне до одного. Вибирайте 3 види рибок - 2 основних і 1 додатковий, по 5-10 особин.

«Розумний» підбір мешканців акваріуму

Відповідно до умов акваріумного «побуту» рибки діляться на такі категорії:

 1. Холодно- і тепловодні. Якщо, наприклад, холодноводних рибок неонів поселити з теплолюбними дискусами, у неонів набагато прискоряться всі життєві процеси. Тому їхній і без того недовгий час життя скоротиться майже вдвічі.
 2. М'яко- і жорстководні. Багато м'яководних рибок здатні жити в більш жорсткій воді, ніж їм потрібно, але при цьому не стануть плодитися. Якщо ви використовуєте жорстку воду, заведіть пецілій, молінезій, африканських цихлід тощо. Якщо ж ви не боїтеся витрат, використовуйте спецпрепарати, особливий грунт, установки зворотного осмосу.
 3. Потреба в рослинах. Хочете, щоб зелень була густою і красивою? Не заводьте сомиків, тіляпій, африканських цихлід, золотих рибок тощо. Ці породи виривають і їдять водорості, перемішують грунт, пошкоджуючи коріння.

Вирішальним критерієм стануть габарити акваріума і його постояльців. Початківцеві рекомендується вибирати великий акваріум - парадоксально, але його легше доглядати, в ньому стабільніша температура і якість води, багато місця для активності рибок.

Важливо: прийнято вважати, що для акваріума з прісною водою на 1 см тіла рибки повинен припадати 1 літр води, а для морського - від 6 до 9 л.

За характером харчування акваріумні жителі діляться на рослиноїдних і хижих. Рослиноїдні рибки можуть харчуватися тваринним кормом (мотилем і т.д.), але їхній маленький шлунок не пристосований для переварювання такого частування. Харчування неналежним кормом призводить до хвороб печінки і травної системи. Причому по-різному харчуватися можуть представники одного сімейства, наприклад, африканські цихліди (тваринноїдні) і танганьїкські цихліди (рослинноїдні). Настільки ж невдалі спроби звести в одному акваріумі хижаків і рослиноїдний дріб'язок.

Важливо: навіть якщо у вас все рибки в акваріумі травоїдні, все одно краще простежити, щоб розмір дрібних рибок був більший за діаметр рота великих.

За характером поведінки рибки можуть бути агресивними і мирними. Особливо це проявляється під час шлюбних ігор і нересту, а потім – під час захисту потомства. Агресію виявляють всі цихлові рибки і хижаки. А, наприклад, барбус просто не може спокійно проплисти повз сусідку - обов'язково вщипне її за плавник. Тому до них не можна підсаджувати вуалевих рибок, вся краса яких полягає в плавниках. Є також територіальні рибки, які не підпускають до місця проживання сусідів.

Важливо: равлики теж можуть бути хижими - селити їх до мирних рибок небезпечно.

В акваріумі потрібно облаштовувати укриття - корчі, гроти, печерки, рибам потрібно дати можливість заритися в грунт. Це допомагає при вирішенні конфліктів - слабша рибка може сховатися в безпечному місці.

 
 

Свіжі записи з нашого блогу

 • 13 сентября 2019 16:41:52
 • Просмотров: 39
 • 09 сентября 2019 22:02:20
 • Просмотров: 40
 • 04 сентября 2019 17:57:08
 • Просмотров: 41
 • 30 августа 2019 17:22:56
 • Просмотров: 40
 • 21 августа 2019 15:11:37
 • Просмотров: 56
 • 01 августа 2019 16:33:58
 • Просмотров: 45