Підселення птахів: як познайомити вихованця з новим сусідом

 • 10 ноября 2020 08:46:46
 • Отзывов: 0
 • Просмотров: 172
 • 0

Улюблений пернатий вихованець засумував? Потрібен сусід, з яким він весело «базікатиме», або сусідка, з якою він створить міцну пташину сім'ю. Але як допомогти їм ужитися в одній клітці, щоб пір'я не летіли на всі боки? Подружити птахів буває непросто, це вимагає часу і терпіння.

Чому птаху потрібна компанія?

Всі живі істоти, і птахи не виняток, болісно переживають відсутність спілкування. Соціальна ізоляція може стати причиною серйозного стресу, здатного привести до тяжкого захворювання.

Якщо у вас достатньо часу, щоб приділяти увагу птахові, можливо, йому вистачить соціального контакту з вами. Однак якщо ви працюєте або вчитеся, йдете рано вранці та приходите пізно ввечері, вихованець неминуче відчуватиме дефіцит спілкування.

Вихованець, який скучив без спілкування, може страждати від синдрому самоощипування — хвороби, при якій птах без видимої причини починає виривати на собі пір'я. Самоощипування призводить до зниження імунітету, повної або часткової втрати здатності літати та сприймати положення свого тіла в просторі. Шкодить здоров'ю вихованця також постійна втрата крові, зниження захисту тіла від температурних перепадів і механічних впливів.

Тому в більшості випадків купувати птахів краще парами або планувати придбання другого птаха, щоб улюбленець не сумував без компанії.

Як подружити пару птахів?

З рішенням купити пару для вихованця краще не затягувати — чим молодші будуть птахи, які знайомляться, тим більше шансів на вдалий результат справи.

Перед тим як підсадити нового птаха в клітку, потрібно дотримуватися карантину, приблизно протягом 30-40 діб. Цей час можна використовувати, щоб птахи звикли один до одного, а новий птах — до вас.

Купіть або візьміть на час у знайомих клітку. Посадіть туди нового вихованця й поставте неподалік від клітки «господаря території». Оптимальний термін сусідства в різних клітках — від 15 діб і більше. Так птахи вивчатимуть один одного, і, можливо, налагодять взаємно приємне спілкування.

За місяць, якщо птахи не проявляють агресії, випустіть їх на прогулянку в одній кімнаті й поспостерігайте за ними. Ознаки симпатії у птахів — вони проявляють взаємний інтерес, «перемовляються», не кричать і не турбуються, бачачи один одного. Клітки поставте в тій же кімнаті, дверцята залиште відкритими — якщо птахи вирішать, що зможуть ужитися, вони після прогулянки можуть зайняти загальну, більш простору клітку.

Можна також купити нову простору клітку, а потім одночасно запустити туди птахів, які вже звикли один до одного під час спільних прогулянок.

Якщо у вас птахи виду, в якому панує матріархат (хвилясті папужки), то самиця підселюватметься в клітку до самця. Тобто у самця спочатку повинна бути більш простора клітка. Якщо ви — господар представників патріархального суспільства, то навпаки — самець «в'їжджає» до самиці, щоб та почувалася впевненіше на своїй території.

Важливо: знайомство двох птахів повинно відбуватися дуже ненав'язливо й делікатно. У великій групі підсаджування нового вихованця може пройти непоміченим, в парі — немає.

Якщо птахи в клітці б'ються, кричать, метушаться — відсадіть їх на пару днів. Потім знову спробуйте ще раз звести їх. Якщо поліпшень немає навіть після кількох спроб, краще підшукати їм інших партнерів або постійно утримувати в різних клітках.

Як подружити зграю птахів з декількох особин?

Формуючи зграю, враховуйте рекомендації орнітологів. Перш за все, підсаджуйте птахів у вольєр до вже сформованої зграйки по одній. Вольєр найкраще розділяти перегородками на зони для кожного птаха (або пари, або зграї, або виду).

 1. Не саджайте в один вольєр всеїдних птахів з більш дрібними пернатими. Всеїдні вихованці з'їдять дрібних сусідів. А ось хижаки, починаючи з сов, цілком здатні нападати навіть на більших птахів іншого або свого виду.
 2. Не рекомендується тримати в одній клітці або вольєрі птахів різного розміру. Наприклад, хвилястим папугам або нерозлучникам завжди загрожує небезпека від великих побратимів. До того ж дрібні папуги часто самі провокують конфлікти, а великі можуть вбити маленького забіяку, просто не розрахувавши сили.
 3. Не підсаджйте нових птахів, якщо у вольєрі або клітці стає тісно. Щоб вихованці жили мирно, їм потрібна особиста «зона комфорту». Забезпечте птахам належний простір (в залежності від потреб виду).
 4. Не забувайте збільшувати кількість напувалок і годівниць у міру збільшення зграї. Тоді птахи не будуть битися за можливість поїсти та попити в першу чергу.

Важливо: якщо на когось із птахів раптово стали нападати сусіди, які до цього жили з нею мирно, відсадіть жертву агресії та зверніться до ветеринара. Швидше за все, птах хворий.

Людина теж може провокувати конфлікти, приділяючи якомусь вихованцеві більше уваги та ласки. Намагайтеся не виявляти явної переваги ні до кого з вихованців.

Які бувають конфліктні ситуації у птахів?

Різні види птахів можуть мати різні причини для сварки. Розглянемо можливі конфліктні ситуації на прикладі найпоширеніших пернатих вихованців — папуг. Отже, бійки можуть виникнути, якщо:

 1. У клітці два й більше самці. Причиною можуть стати гормональні проблеми. Потрібно штучно зменшувати світловий день, годувати тільки зерном і розсадити на 30 днів у різні клітки. Будьте готові, що вжиті заходи не спрацюють, і тоді вихованців доведеться завжди тримати в різних клітках.
 2. У клітці дві та більше самиці. Самиці папуг агресивні за натурою, вони конкурують за територію та корм. Буйних панянок доведеться розселити і/або підселити до самців.
 3. У клітці батьки й діти. Папуги можуть забити своїх неоперених пташенят, тому малих доведеться відсадити й годувати вручну.
 4. У клітці птиці різного розміру або віку. Більший і старший папуга може ображати молодшого — вискубувати пір'я, бити дзьобом, не підпускати до годівниці.

Запасіться терпінням — птахи можуть довго придивлятися один до одного, тоді термін звикання розтягнеться до декількох місяців. Пам'ятайте: насильницьке підсаджування вихованців один до одного не призведе ні до чого хорошого.

 
Свіжі записи з нашого блогу
Акваскейпінг: маленький світ у вашому акваріумі
 • 22 июля 2021 08:58:31
 • Отзывов: 0
 • Просмотров: 3
  Як привчити домашніх улюбленців пити вдосталь
  • 08 июля 2021 12:25:03
  • Отзывов: 0
  • Просмотров: 25
   Тварини-компаньйони: кого взяти в товариші?
   • 28 июня 2021 09:49:34
   • Отзывов: 0
   • Просмотров: 46
    Які корисні речовини потрібні рибкам
    • 24 июня 2021 17:18:58
    • Отзывов: 0
    • Просмотров: 43
     Як утримувати вдома тушканчика
     • 14 июня 2021 22:33:00
     • Отзывов: 0
     • Просмотров: 57