Страусина ферма: екзотичний бізнес і цікаве хобі

 • 03 ноября 2020 11:46:00
 • Отзывы :0
 • Просмотров: 50
 • 0

Страуси — птахи екзотичні, проте неймовірно витривалі й легко адаптуються. Вони практично не хворіють, невибагливі в харчуванні, витримують як спеку, так і морози. В Україні страусині ферми вже не вважаються чимось неймовірним. Страусів навіть називають «машинами для друкування грошей», так швидко окупається утримання кожного птаха. Як поєднати пристрасть до екзотики з бажанням заробити?

Особливості страусів

Найбільший птах у світі родом з Африки, де він проживає на відкритих рівнинах. Такі місця проживання страус вибирає через свій головний козир — високу швидкість бігу (до 80 км/год), що дозволяє йому втекти від хижаків. Птах доживає до 70 років і протягом 25 років здатен приносити потомство. Зріст страуса сягає 2,7 м, а вага — 100-150 кг.

Страуси живуть зграями (один самець і кілька самок), в яких встановлена сувора ієрархія. Кожна зграя займає певну територію. Птахи гранично обережні та не конфліктні практично завжди, за винятком періоду насиджування кладки та вирощування потомства (з червня по жовтень). Захищаючи гніздо та пташенят, страуси нападають на будь-якого ворога й топчуть його потужними лапами.

Страуси всеїдні, можуть поїдати дрібних звірів і птахів, комах, черепах, хоча віддають перевагу рослинній їжі (траві, листю, будь-яким плодам). Вони заковтують їжу цілком, а щоб вона краще перетравлювалася, ковтають камінці, що виконують в шлунку функцію жорен.

Ці величезні птахи здатні звикати та прив'язуватися до людей, які за ними доглядають, і навіть виконувати деякі команди.

Найпопулярнішими у фермерів вважаються чорні африканські страуси — вони відносно швидко приручаються й не бояться морозів.

Які умови потрібні страусам?

Страуси невибагливі, головне, що їм потрібно, — достатньо місця для прогулянок і бігу. Зокрема, дві страусині сім'ї комфортно себе почуватимуть на рівній (без ярів і пагорбів) території від 10 соток. На цій території можна розмістити житловий будинок, загони, будівля для зимівлі та годівниці для птахів, а також інкубатори.

Дорослі птахи мають відмінний імунітет, а ось страусенята вимагають багато уваги. Вони не переносять холоду, скупченості, поганого харчування та бруду, і якщо не враховувати ці особливості, можна втратити весь виводок.

Зимовий будиночок для страусів бажано утеплити — температура в ньому повинна сягати +15°С. Африканські птахи стійко переносять морози до -35°С, але бояться протягів, тому подбайте про особливий захист.

Під пташники можна перепланувати порожні свинарники та корівники. Найкраще, якщо до приміщень підведена вода й каналізація — страуси люблять чистоту. Загони потрібно обладнати міцним високим парканом, щоб потужні птахи його не повалили.


Годувати страусів рекомендується:

 • зерновими;
 • овочами;
 • травою та силосом злаків.

Дорослому птаху потрібно до 2 кг різноманітних кормів на добу, а також багато свіжої води — до 10 літрів на голову. Хоча страус може довго не пити, краще не доводити до таких крайнощів. Маленьких страусенят у перші 3 доби після вилуплення не годують — вони харчуються залишковим жовтковим мішком. На 4-ту добу починають годування сиром, рубаною зеленню, вареними яйцями та комбікормами для молодняка бройлерів. Починаючи з 3 місяців, страусенят потроху переводять на дорослий раціон.

Для обслуговування 2-3 сімей страусів потрібно не більше 4 осіб, тобто таким бізнесом цілком може займатися родина.

Користь від розведення страусів

Страуса забивають на м'ясо, не чекаючи досягнення статевої зрілості — близько 1-1,5 років, коли він набирає вагу 60 і більше кілограмів. Після 3 років самець починає запліднювати самок, і смак його м'яса змінюється в гіршу сторону. Дорослий птах приносить близько:

 • 30-40 кг дієтичного м'яса;
 • 2 кг печінки;
 • 10 кг жиру.

Самка здатна за сезон знести до 80 великих яєць, вага яких коливається в межах 1,3-2 кг (це приблизно 30 курячих яєць). Одним таким яйцем можна нагодувати велику сім'ю або туристичну групу. Крім м'яса та яєць, які продаються в магазинах і поставляються до ресторанів, також цінується страусовий жир. Він застосовується в медичних препаратах.

Бренди дорогих аксесуарів і взуття часто використовують у виробництві страусину шкіру, що легко обробляється та за якістю не поступається крокодиловій. Дорослий страус дає близько 1,5 кв.м міцної й разом з тим м'якої шкіри. Страусові пера прикрашають театральні та карнавальні костюми, з розкішних довгих вій роблять, відповідно, накладні вії. З кісток птаха роблять борошно, гній використовують як добриво, а кігті — як інструмент для шліфування алмазів. Шкаралупу яєць використовують для розпису та різьблення. Як бачимо, страус — птах практично безвідходний.

Страусина ферма цікава і як туристичний об'єкт. Крім можливості подивитися на незвичайних птахів, сфотографувати їх і послухати розповідь співробітника ферми, відвідувачам можна запропонувати:

 • купити продукцію ферми (м'ясо, жир, пір'я, яйця та яєчну шкаралупу);
 • продегустувати м'ясо та яєчню (омлет), приготовлені при гостях.

Страуси можуть навіть показати туристам невелике уявлення. Деякі птахи здатні виконувати прості команди (відгукуватися на ім'я, танцювати, брати їжу з рук). Іноді навіть практикуються поїздки на засідланих птахах — дорослий страус цілком може витримати вагу дорослої людини.

Вигідні бізнес-стратегії

Однією з найпростіших стратегій, які, хоч і є дорогими, але швидко окупаються, є придбання здатної до розмноження страусиної сім'ї. Така сім'я відразу почне приносити прибуток, даючи яйця та страусенят. Купівля пташенят або яєць для інкубатора буде дешевша, але чекати повернення вкладень доведеться довше. Крім того, коли ви купуєте яйця, то змушені витратитися ще й на інкубатори, які потім залишатимуться без роботи мінімум 3-4 роки.

За 4-5 років виводок страусенят можна продавати в інші господарства для розведення. Продаж дорослих страусів краще поєднувати з розведенням племінних особин, продажем м'яса та пташенят — це найвигідніший варіант. Крім того, на своїй фермі ви можете відкрити навчальний центр для початківців-страусоводів або вести онлайн-курси.

Важливо: чим ближча ферма до великого міста (а відтак до більш вимогливих споживачів та крупних ресторанів), тим краще, бо транспортування обійдеться дешевше.

 
 
Свіжі записи з нашого блогу
Як створити тематичний дизайн акваріума
 • 20 ноября 2020 10:30:31
 • Отзывов: 0
 • Просмотров: 19
  Як вибирати одяг для собак та кішок
  • 16 ноября 2020 14:22:41
  • Отзывов: 0
  • Просмотров: 21
   Страусина ферма: екзотичний бізнес і цікаве хобі
   • 03 ноября 2020 11:46:00
   • Отзывов: 0
   • Просмотров: 50
    Як привчити дитину доглядати за домашніми тваринами?
    • 31 октября 2020 11:18:43
    • Отзывов: 0
    • Просмотров: 49
     Перший акваріум для дитини
     • 26 октября 2020 16:05:34
     • Отзывов: 0
     • Просмотров: 74